Oznaki toksycznego związku

Kategorie Psychologia człowieka

Czy jestem w toksycznym związku? Trudne pytanie, na które każdy będzie mógł sobie odpowiedzieć, czytając ten tekst. Tkwienie w takiej relacji wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie. Jakie są oznaki toksycznego związku?

1. Nałogi

Jeśli twój partner nadużywa alkoholu bądź innych używek, zajada swoje emocje czy ucieka w hazard, to będzie to negatywnie na ciebie wpływało. Jest to dobry grunt, żeby zostać współuzależnionym i samemu mieć problem.

2. Przemoc fizyczna

Jeśli ktoś stosuje na tobie przemoc fizyczną, to nie ma na co czekać tylko uciekać jak najszybciej z takiej relacji! Ciągłe życie w stresie i lęku jest destrukcyjne.

3. Egoizm

Toksyczny jest partner, który dba o zaspokojenie tylko swoich potrzeb.

4. Przemoc emocjonalna

Tutaj może być trudniej z rozpoznaniem problemu. Ciągła krytyka, lekceważenie, brak miłości, bliskości, poczucia bezpieczeństwa i zaufania, okrucieństwo, dokuczanie, izolacja emocjonalna, wyzwiska i obarczanie wszystkich za swoje problemy – to cechy osoby stosującej przemoc emocjonalną.

5. Chorobliwa zazdrość

Związek powinien być oparty na zaufaniu, a nie na wiecznej kontroli. Jeśli partner wciąż pyta: „gdzie idziesz?”, „z kim idziesz?” itd. a gdy jesteś gdzieś bez niego, to ciągle wydzwania, by zdać mu raport z tego, co robisz, to jest to toksyczne zachowanie.

6. Tłumienie emocji

Anoreksja uczuciowa nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie związku.

7. Brak czasu dla siebie

Jeśli twój partner wymaga, abyście byli połączeni kokonem 24 h /7 to jest to chore. Potrzeba odrobiny samotności i prywatności jest czymś zupełnie normalnym. Ciągłe widzenie się, a jeśli nie jest to możliwe to SMS-y bądź telefony co 5 minut… Takie zachowanie wiąże się z utratą hobby i znajomych niezwiązanych ze związkiem.

8. Brak wsparcia

Jeśli partner nie okazuje nam wsparcia, to nie jest to dla nas dobre.

9. Zdrada

Czasami nawet nie wiemy, że jesteśmy zdradzani. Nie tylko seks z inną osobą jest zdradą, ale już samo flirtowanie i różne inne zachowania mogą sprawić, że odbierzemy to jako zdradę emocjonalną.

10. Brak szczerości

Szczerość powinna być fundamentem związku. Jeśli nasz partner kłamie albo to my tak postępujemy, ponieważ boimy się reakcji drugiej osoby, to nasz związek nie będzie udany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + trzy =