Jak radzić sobie z ADHD u dziecka?

Kategorie Psychologia człowieka,Różne

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, często stanowi ogromne wyzwanie dla rodziców dotkniętego nim dziecka oraz jego otoczenia. Nadpobudliwy maluch bywa postrzegany jako niegrzeczny, niezdyscyplinowany, źle wychowany. Warto jednak pamiętać, że to nie dorośli są główną ofiarą problemu. ADHD uderza przede wszystkim w dziecko. To ono niejednokrotnie czuje się niezrozumiane i odrzucone przez rówieśników, wychowawców a nawet rodziców- mimo, że nie ma żadnego wpływu na swój sposób funkcjonowania. Jakie zasady należy stosować, by wspierać dziecko w zmaganiach z ADHD?

Proste polecenia

Chcąc dotrzeć do dziecka z ADHD należy unikać złożonych, niejasnych, zbyt ogólnych lub abstrakcyjnych stwierdzeń.  Oznacza to, że zamiast polecenia „bądź grzeczny”, ogólnika mogącego znaczyć wszystko, należy powiedzieć „nie skacz” czy „nie rzucaj zabawką”, a więc wymienić konkretne, zrozumiałe czynności, których oczekujemy. Zamiast zasypywać malucha litanią czynności, które ma wykonać, należy dozować mu polecania w postaci krótkich zdań, z których kolejna prośba przedstawiana jest dopiero po spełnieniu pierwszej. W innym wypadku zanim zdąży posprzątać klocki, prawdopodobnie zapomni że później miał ułożyć maskotki.

Nie rozpraszaj uwagi

Ponieważ osoby z ADHD bardzo łatwo ulegają rozproszeniu uwagi, należy ograniczyć do minimum zbędne bodźce. Zwłaszcza w miejscach, w których dziecko uczy się czy odrabia lekcje. Dlatego biurko powinno być zawsze czyste i uprzątnięte, a zabawki posiadać przypisane im miejsce.

Codzienna rutyna

W funkcjonowaniu z nadpobudliwością psychoruchową pomóc może codzienna rutyna. Dokładne ustalenie planu dnia ma dla dziecka ogromne znaczenie, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala przygotować się do codziennych wyzwań. Dlatego posiłki podawane o tej samej porze, ustalona godzina odrabiania lekcji, czytania czy pójścia spać są tak ważne. O wyjątkowych wydarzeniach czy wyjściach zawsze lepiej uprzedzić dziecko wcześniej.

Wsparcie w trudnościach

Dzieci z ADHD często cierpią na zaniżoną samooceną a nawet stany depresyjne. Wynika to między innymi z ich poczucia, że nie spełniają naszych oczekiwań, z odrzucenia, jakie niejednokrotnie spotyka je w szkole. To dzieci, które często słyszą „jesteś niegrzeczny”, „jesteś inny”, „nie chcemy się z tobą bawić”. Dlatego tak ważne jest, by wspierać je każdego dnia, zapewniać o miłości, okazywać czułość.

Pozwól zużytkować nadmiar energii

Bardzo często, choć nie zawsze, maluchy z ADHD mają wzmożoną potrzebę ruchu. Dlatego warto pomóc im w zużytkowaniu nadmiernej energii zapisując je na basen, jazdę konną czy piłkę nożną. Powinno to być coś, co dziecko lubi i w czym chętnie uczestniczy. Gry zespołowe nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem ze względu na konieczność współpracy i dopasowania się do sztywnych zasad. Należy tu obserwować swoje dziecko i rozmawiać z nim by przekonać się, jaka forma zabaw ruchowych jest dla niego najbardziej odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =