Jak poradzić sobie ze zdradą?

Kategorie Psychologia człowieka

„Zdrada” – słowo budzące grozę i niepokój w każdym z nas. Psychologowie przyznają, że zdrada partnera to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu, zaraz po śmierci bliskiej osoby i rozwodzie. Z tym ostatnim często niestety jest nierozerwalnie złączona. Ale czy można uratować związek po zdradzie?

Co czuje zdradzona osoba?

Bez względu na to, jak silne uczucie łączy nas z partnerem, zdrada zawsze jest bardzo bolesnym przeżyciem. Osoba zdradzana w pierwszej kolejności czuje złość i upokorzenie, potem przychodzą smutek, żal, a nawet poczucie winy. W skrajnych przypadkach zdrada może doprowadzić do depresji i chorób psychosomatycznych. Zdrada w znaczny sposób może wpłynąć na poczucie wartości – zadajemy sobie pytanie: „co takiego ma ta druga/ ten drugi, czego ja nie mam?”. W takich chwilach przychodzi zwątpienie, blaknie pewność siebie. Trudno poradzić sobie przede wszystkim ze skrajnymi emocjami: miłością do zdradzającego partnera i nienawiścią za ból, którego jest źródłem.

Czy wybaczenie jest możliwe?

Wybaczenie zdrady jest sprawą trudną i bardzo indywidualną. Wystawiony na próbę związek trzęsie się w posadach, a nadwyrężone do granic możliwości zaufanie może nigdy nie zostać odbudowane. To, czy tak się stanie, zależy od chęci obu stron. Osoba zdradzająca musi mieć wewnętrzną pewność, że sytuacja się nie powtórzy, a osoba zdradzana musi być pewna, że z czasem jest w stanie zaufać ponownie ukochanej osobie. Ważna są tu przede wszystkim szczerość intencji i cierpliwość. Trauma po zdradzie jest tak silna, że „odpuszczenie win” nie nastąpi z dnia na dzień. Zachwiane poczucie bezpieczeństwa może wracać latami, lub nie wrócić wcale.

W wielu przypadkach w poradzeniu sobie ze zdradą niezbędna będzie pomoc osoby trzeciej, czyli najczęściej psychologa, który pomoże uporać się z bardzo trudnymi emocjami. Skorzystanie z pomocy specjalisty nie gwarantuje jednak sukcesu – to, czy związek przetrwa zależy do wielu czynników, a dobre chęci, miłość i wsparcie, to tylko niektóre z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 8 =