Jak budować zdrową relację z partnerem?

Kategorie Psychologia człowieka,Psychologia społeczna

Mimo tego, że każdy człowiek jest inny, mamy różne podejście do życia i różny bagaż doświadczeń, jest kilka zasad, którymi warto się kierować, aby stworzyć udaną i zdrową relację.

1. Słuchaj swojej drugiej połówki

Żyjemy w czasach ciągłej pogoni za lepszym życiem, nie pozwalając sobie niekiedy na chwilę spokojnej rozmowy. Warto się zatrzymać, poświęcić czas swojemu partnerowi i pozwolić mu na swobodny monolog. Warto zadawać pytania, żeby partner nie czuł się lekceważony, a dodatkowo można dzięki temu w pełni zrozumieć stanowisko drugiej osoby.

2. Bądź uczciwy

Nie pozwalaj sobie, nawet w chwilach słabości na odchylenia od tej reguły. Uczciwość to przestrzeganie zasad panujących w związku. Jeśli zależy Ci na stworzeniu udanej relacji, pewne zasady są już ustalone, problemy rozwiązujcie rozmową i dojściem do wniosków, a nie przez złamanie żelaznej zasady uczciwości wobec siebie.

3. Wspieraj swojego partnera

Niekiedy nie popierasz stanowiska drugiej połówki, mimo Twoich jasnych sprzeciwów i tak robi po swojemu. Co wtedy? Wspieraj go i nie wypominaj („A nie mówiłam/em?”, „Wiedziałam/em, że tak będzie”). Ważne jest poczucie, że jesteś zawsze, bez względu na okoliczności, w życiowych wzlotach i porażkach.

4. Nie mów źle o swoim partnerze w towarzystwie

Czasami nie zdajemy sobie sprawy co mówimy, zwłaszcza kiedy jesteśmy zdenerwowani i targają nami emocje. Najprostszą zasadą jest mówienie tego, czego później się nie będzie żałować. Problemy w związku są Waszymi problemami, nie znajomych czy współpracowników. Dlatego obowiązek ich rozwiązania ciąży wyłącznie na Was.

5. Znajdźcie czas dla siebie

Pozwólcie sobie na kilka dni w roku tylko dla siebie. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby móc odpocząć i się sobą nacieszyć. Wyłączcie telefony, laptopy i żyjcie tą chwilą. To bardzo ważny element budowania zdrowego związku, gdyż pozwala zrozumieć dlaczego los Was skierował ku sobie.

6. Miejcie wspólny cel

Oczywiście podstawą jest rozmowa. Jeśli już poprzez dialog ustalicie co chcecie wspólnie osiągnąć, we współpracy motywujcie się wzajemnie. Nie sam cel będzie wspaniały, a droga do jego osiągnięcia również.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + siedemnaście =