Depresja – jak sobie z nią radzić

Kategorie Psychologia człowieka

Depresja to wciąż za bardzo lekceważona choroba. Tymczasem w dzisiejszych czasach choruje na nią coraz więcej osób. Oficjalne dane mówią o około 10% Polaków, którzy zmagają się z objawami depresji na co dzień. W rzeczywistości te dane mogą być mocno zaniżone.
Przyglądając się bliżej depresji, należy podkreślić, że jest to zaburzenie osobowości, które ma przełożenie na zły stan psychiczny i fizyczny. Towarzyszy temu stałe poczucie smutku oraz przygnębienia. Osoby z depresją nie mają motywacji do działania oraz czują, że ich życie nie ma sensu.

Niepokojące są dochodzące do tego stany lękowe, bezsenność oraz poczucie ciągłego zmęczenia. Ludzie dotknięci depresją stopniowo wycofują się z codziennego życia, ponieważ przestają czerpać z niego przyjemność. Depresji towarzyszy często również poczucie niskiej samooceny, przeświadczenie o braku własnej wartości. Niektóre osoby nieświadomie zajadają smutki, inne przez złe samopoczucie nie potrafią zmusić się do jedzenia. W obu przypadkach działania są dość destrukcyjne i potrzebna jest jak najszybsza pomoc.

Osoba, która cierpi na depresję nie musi odczuwać wszystkich z powyżej wymienionych objawów. Często jednak zdarza się, że spotyka ją większość z nich. Taka osoba czuje się źle w społeczeństwie i często dochodzi do smutnych wniosków, że jedynym rozwiązaniem jest ucieczka w postaci samobójstwa. W Polsce ten problem jest wciąż lekceważony. Najbliżsi chorego często pogarszają sytuację, nazywając go osobą leniwą, która nie chce wziąć się w garść.

Co powoduje depresję?

Depresja często ma początki już bardzo wcześnie na etapie relacji z bliskimi w rodzinnym domu. Często nieodpowiednie relacje oraz wzorce wyniesione z domu są przyczyną dalszych problemów. Bywa tak, że w życiu poznajemy również osoby, które mają na nas destrukcyjny wpływ i nie do końca wiemy, jak się od nich odciąć.
Oprócz niezdrowych relacji z innymi ludźmi objawy depresji może wywołać u nas długotrwały stres. Czasami jest to nagła, niespodziewana sytuacja, jak śmierć bliskiej osoby.
Często do wystąpienia stanów depresyjnych przyczyniają również na pozór błahe czynniki, takie jak dieta czy brak słońca.

Jak poradzić sobie z depresją?

Aby wygrać z depresją najlepiej jak najszybciej odciąć się od osób oraz otoczenia, które mają niekorzystny wpływ na naszą osobę. Żadna relacja nie jest warta tego, aby poświęcać dla niej nerwy oraz zdrowie.
W dalszej kolejności warto zorientować się jakie są dostępne porady psychologiczne w Warszawie oraz poszukać, gdzie przyjmuje dobry psychiatra w Warszawie prywatnie. Warto poszukać naprawdę dobrze, tak aby nie natrafić na niedoświadczone osoby ani oszustów. Dobry psycholog i psychiatra to klucz do odzyskania pełni zdrowia i spokoju ducha. Warto umówić się na kilka spotkań, tak aby znaleźć specjalistę godnego zaufania, przed którym z łatwością będzie można się otworzyć. Może okazać się, że idealnym wyborem będzie dla nas na przykład mniej znany psychoterapeuta w Warszawie na Bielanach. Ważne jest to, aby na tyle mu zaufać, żeby być w stanie z łatwością opowiadać o swoich emocjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − trzy =